Freski w kościele św. Eligiusza w Comblessac
2022 Malarstwo w architekturze Keim A 63,5 m2 Comblessac, Francja
Comblessac to mała miejscowość leżąca w południowo-wschodniej Bretanii, na skraju Ille-et-Vilaine niedaleko Redon poza głównymi drogami łączącymi lokalne miasteczka. Kościół zbudowany na planie łacińskiego krzyża pochodzi z końca XIX wieku a wyposażenie jego wnętrza jest neorenesansowe.
HISTORIA
Historia tego zakątka Bretanii sięgająca czasów galloromańskich okazała się niezwykle bogata. Cykl pięciu fresków w kościele w Comblessac opowiada 1500-letnią historię Comblessac osadzoną w celtycko-chrześcijańskiej tradycji. Comblessac związane jest z ważnymi postaciami dla historii Bretanii sięgającej VI wieku. Tu właśnie młody mnich Melaniusz (saint Melaine, 456-530), późniejszy biskup Rennes, dokonał cudu uzdrowienia lokalnego władcy i jego córki. W dowód wdzięczności otrzymał w posiadanie parafię Comblessac. Z tą samą miejscowością związany jest święty Conwoïon, który urodził się tutaj ok. 790/800 roku, a jego działalność religijna i polityczna wpłynęła zasadniczo na niezależność królestwa Bretanii. Był on założycielem opactwa Saint-Sauveur, od którego wzięło początek miasto Redon. Na freskach oprócz dwóch wymienionych świętych przedstawiona jest historia budowy kaplicy Notre Dame de Lorette i tradycyjnych procesji zdążających do tego miejsca. Natomiast najbliższa naszym czasom opowieść przywołuje pobyt polskich żołnierzy generała Maczka w czasie II wojny światowej.
Jesienią roku 1939 z obozu wojskowego w Coëtquidan w Bretanii do Comblessac została przekwaterowana 11 kompania podoficerów generała Maczka, w której było wielu intelektualistów i artystów, między innymi Ksawery Pruszyński ceniony pisarz i reportażysta. W 1940 roku polscy żołnierze opuszczając tę bretońską wioskę z wdzięczności za gościnę ofiarowali mieszkańcom wymowny prezent – kopię obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej namalowaną przez jednego z nich, malarza Stanisława Mikułę. Obraz z polskimi inskrypcjami znajduje się do dziś w prezbiterium kościoła, a jego odkrycie przez wspomnianą wcześniej Alicję Bachmińską-Haidar było bezpośrednią inspiracją do powstania fresków. Wyjątkowe okoliczności namalowania obrazu Czarnej Madonny szczegółowo opisał Ksawery Pruszyński w opowiadaniu Madonna Mikulińska, które ukazało się w 1946 roku w zbiorze Trzynaście opowieści. 11
Sukcesywnie odkrywana historia Comblessac i rozmowy z mieszkańcami układały się w wielką opowieść, która domagała się znalezienia adekwatnej formuły artystycznej. Podążając za skrywaną dotąd i tłumioną w procesie edukacji artystycznej potrzebą opowiadania historii, ponadto zainspirowany Pruszyńskim w sposób „literacki” zbudowałem tematykę i program ikonograficzny poszczególnych fresków w Comblessac, ale także korelacje między nimi.
KOMPOZYCJA
Cykl fresków składa się z czterech obrazów rozmieszczonych symetrycznie po obu stronach nawy głównej i transeptu oraz piątego fresku znajdującego się w niszy nad głównym wejściem. Malarstwo ogółem obejmuje powierzchnię 63,5 m2. Wykreślając pola freskowe dążyłem do takiego podziału ścian, aby kompozycje malarskie harmonijnie zintegrowały się z architekturą i charakterem wnętrza, aby sprawiały wrażenie, że freski były tu od dawna. Powierzchnia fresków jest zoptymalizowana tak, aby przy możliwie najmniejszej ich powierzchni uzyskać maksymalny efekt wizualny. Pola głównych fresków rozmieszczone zostały w pasie wyznaczonym przez obraz znajdujący się w ołtarzu głównym, którego wysokość określa też wysokość fresków.
Żołnierze polscy w Comblessac 1939-1940
Fundacja kaplicy Notre-Dame de Lorette
Św. Conwoion – fundator opactwa w Redon
Cuda św. Melaniusza